02 czerwca 2021

Fundacja Inicjatywa poprzez międzynarodowy projekt festiwalowy „Kalejdoskop Talentów” zorganizowała po raz  XVIII konkurs internetowy Digi-Talenty. Dlaczego Kalejdoskop Talentów? Ponieważ festiwale, które prezentują są wielogatunkowe. Mogą na nich pokazać swoją twórczość zespoły taneczne, wokalne, instrumentalne, wokaliści solowi a także artyści ludowi. Celem festiwalu jest m.in. popularyzacja twórczości młodych talentów,  zachowanie i rozwój kultur narodowych, wzmacnianie stosunków międzynarodowych i współpracy poprzez kulturę i twórczość czy wymiana twórczych osiągnięć i doświadczeń uczestników z różnych krajów europejskich.

„Ziemia jest naszym wspólnym domem, trzeba go kochać i dbać o niego. Jeśli wyciągniemy do siebie ręce, możemy zachować przyjaźń, miłość i pokój. Niech muzyka daje dzieciom i dorosłym tylko dobre, miłe spotkania! Niech festiwale jednoczą dzieci i dorosłych z różnych krajów!” -powiedziała Oksana Kulczitskaja, jedna z jurorów festiwalu.

W tej edycji festiwalu wzięło udział około 1000 dzieci, młodzieży i dorosłych. Jury otrzymało 507 zgłoszeń w różnych nominacjach (wokalnych, teatralnych, tanecznych, instrumentalnych i artystycznych). Uczestnicy reprezentowali takie kraje jak Litwa, Łotwa, Estonia, Republika Serbska, Bośnia i Hercegowina, Kosowo, Macedonia, Ukraina, Białoruś, Rosja, Armenia, Azerbejdżan, Uzbekistan, Francja, Hiszpania, Cypr Północny, Mołdawia, Chiny i Polska. Ich talenty oceniało międzynarodowe jury z Polski, Rosji, Białorusi, Ukrainy oraz USA, które zwróciło uwagę na wysoki poziom przygotowania uczestników, mimo że wielu z nich przygotowuje się obecnie do konkursów w kontekście nauczania na odległość.

Stowarzyszenie Akces reprezentowała 9- letnia podopieczna Paulina Paluszczak, która w kategorii Wokal Estradowy Mini wykonała utwór „Nowe Dni” z repertuaru Katarzyny Popowskiej, pochodzący ze ścieżki dźwiękowej filmu animowanego „Zaplątani”. Tym występem Paulina została dostrzeżona przez jurorów i zdobyła tytuł Laureata III stopnia czyli trzecie miejsce.
Jest to ogromny sukces młodej wokalistki jak i Stowarzyszenia Akces, które stara się wspierać swoich podopiecznych w tak trudnych pandemicznych czasach.

Gratulujemy i życzymy aby chęć tworzenia i rozwoju nie zniknęła.

Maciek Paluszczak

Wokalistka Akcesu z międzynarodowym trofeum.