21 stycznia 2020

2 Wojewódzkie Święto Babci i Dziadka zorganizowane przez Marszałka Województwa Opolskiego odbyło się w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera. Nasze Stowarzyszenie wraz z Panią Elżbietą Pisulą-Bieniecką zostało zaproszone aby zorganizować koncert galowy. Takim osobistościom jak bacie czy dziadkowie się nie odmawia a marszałek obiecał naszym wykonawcom po kawałku tortu, który miał sam pokroić.
Zespół Dziecięcy Akces, Formacja Akces I, Dawid Bac oraz Julia Dota przygotowali ponad godzinny recital ze swoimi największymi przebojami. Wspaniali goście, którzy zasiedli na widowni filharmonii a było ich prawie sześciuset, w tym babcie i dziadkowie naszych wykonawców, usłyszeli na początek flagowy utwór Formacji Akces I pt. „W moim Ozimecku” w mixie z „Balem Arlekina”. Po tym utworze nastąpiła miła część oficjalna w której uczestniczyli pan Marszałek Roman Kolek, Izabela Damboń-Kandora  oraz   Barbara Kamińska.
– Okres „dziadkowania” to zupełnie coś innego. Wspaniały czas, kiedy można w inny sposób zaangażować się w opiekę, wychowanie i pomoc niż przy własnych dzieciach. Jestem podwójnym dziadkiem. Jest coraz lepiej, coraz większa aktywność, dociekliwość, większa współpraca z młodym pokoleniem daje dużo radości. Dziadkowie wspierają rodzinę, są bardzo potrzebni – wypowiedział się wicemarszałek Roman Kolek.

Po oficjalnych przemówieniach i życzeniach dla wszystkich przybyłych babć i dziadków, na scenę wyszedł pierwszy z podopiecznych Stowarzyszenia, Dawid Bac. Wykonał dla naszych gości dwa utwory pt „Wielka dama” oraz „Tyle było chwil”. Następnie na scenie pojawił się Zespół Akces w całej okazałości. Prawie czterdziestu członków zespołu zajęło całą scenę, nawet nasza pani Ela, która tym razem prowadziła cały koncert, zgubiła się w tym „tłumie”. Zespół przywitał przybyłych gości utworem „Kukułeczka” znajdującego się na naszej płycie FolkLove, następnie Kasia Juruć zaśpiewała „Siwy gołąbeczek” a Hania Adamiec „Welewetkę”. Podczas występu Leny Mannsfeld w utworze „Szła dzieweczka do laseczka” publika dosłownie odpłynęła w zabawie z naszym zespołem, a gromkie brawa były nagrodą za wspaniale wykonany utwór. Kolejne utwory potwierdziły że nasze babcie i dziadkowie potrafią się bawić przy dźwiękach takich piosenek jak „Wiła wianki” czy „W moim ogródeczku”. Ostatnim utworem w tej części koncertu była świąteczna „Pastorałka od serca do ucha”. Następnie Julia Dota wraz z zespołem wykonała utwór „Polska Madonna” z repertuaru Maryli Rodowicz. Kolejnymi utworami naszej podopiecznej, tym razem solo, były „Niech żyje bal” oraz „Halleluja”. Na koniec swojego wystąpienia Julia zaprezentowała nam utwór „Wracam do domu” z repertuaru Justyny Steczkowskiej.
Na zakończenie gali, jedna z naszych najmłodszych wokalistek, Paulina Paluszczak, wykonała wraz z zespołem utwór „Nasi kochani babcia i dziadek” oraz pani Janina powiedziała wiersz Wisławy Szymborskiej, który bardzo rozbawił publiczność. Gromkie brawa były nagrodą dla wszystkich występujących za bardzo piękne występy oraz dla pani Eli za poprowadzenie gali. Podziękowania oraz brawa otrzymał także Paweł Ekert, który prowadzi zajęcia wokalne z zespołem, za wykonanie niezmiernie mozolnej pracy.
Dziękujemy Panom Marszałkom, Andrzejowi Buła oraz Romanowi Kolek za zaproszenie, poczęstunek i miłą atmosferę w tak niezwykle ważnym miejscu jakim jest Filharmonia Opolska. Jesteśmy bardzo wdzięczni za wyróżnienie naszego Stowarzyszenia i oczywiście polecamy się na przyszłość.
Relacje z tego wydarzenia można obejrzeć pod adresem

Dzień Babci i Dziadka z Marszałkiem w Filharmonii Opolskiej.