Już po raz czwarty, tym razem w Sali kinowej Parku Nauki i Ewolucji Człowieka w kompleksie JuraParku w Krasiejowie odbył się Wojewódzki Festiwal Artystyczny Tobie Polsko, zorganizowany przez Stowarzyszenie Na Rzecz Promocji Talentów Akces.  Poprzez obraz oraz śpiew mogliśmy uczestniczyć w żywej lekcji historii oraz upamiętnić kolejną, 103 rocznicę odzyskania niepodległości.

Festiwal miał formę konkursu i spośród nadesłanych prac plastycznych oraz nagrań wokalnych jurorzy wybrali laureatów, których prace oraz występy można było zobaczyć na żywo w niedzielne popołudnie 7 listopada. Jurorzy w kategorii plastycznej Aleksandra Pandza , Dorota Serafin oraz  Marek Korniak spośród 56 prac nadesłanych wyłonili 14 laureatów. Kategorię wokalną oceniało jury w składzie Magdalena „Meg” Krzemień, Martyna Młynarska-Modlińska oraz Marek Korniak. W tym przypadku na 38 zgłoszeń do gali laureatów zostało wybranych 17 uczestników.

Uroczystą Galę rozpoczął Zespół Dziecięcy Akces utworem Póki Polska żyje w nas, po którym nastąpiła prezentacja prac plastycznych wraz z wręczeniem nagród oraz występ laureatów konkursu wokalnego. Pięknie wykonane prace plastyczne jak i równie piękne wykonanie wokalne rozbudziło w nas, widzach szacunek do kultury, ludzi i naszego pięknego kraju. Nie tylko poprawne wykonanie, ale i wiedza o dziejach naszego kraju, a także o dziedzictwie i kulturze były kluczem do końcowego triumfu w festiwalu.
-Festiwal Tobie Polsko jest dużą lekcją historii dla najmłodszych, tym festiwalem chcemy rozbudzić wśród dzieci miłość do ojczyzny, pokazać walory całego naszego kraju, Polski – tak o Festiwalu wypowiedziała się jego pomysłodawczyni Elżbieta Pisula-Bieniecka.

Grand Prix Festiwalu po burzliwych naradach otrzymała Lena Mannsfeld za wykonanie utworu Nielegalne kwiaty. Jak wypowiedziała się sama wykonawczyni utworu, piosenka opowiada o składaniu kwiatów pod posągiem, za co groziła śmierć.
Zwieńczeniem Festiwalu był kolejny występ Zespołu Akces, który tym razem zaśpiewał utwór Niech żyje Polska.

Podziękowania dla tych wszystkich bez których nie odbyłoby się to przedsięwzięcie składa zarząd stowarzyszenia Akces, przede wszystkim dla obecnych na Gali wicestarosty opolskiego pani Leonardy Płoszaj, burmistrza Ozimka pana Mirosława Wieszołek jak również dla:
Marszałka Województwa, Starosty Opolskiego, Gminie Ozimek, patronom medialnym czyli TVP3 Opole, Radiu Opole, Radiu Doxa, Tygodnikowi Ziemi Opolskiej, Opowiecie.info oraz  dla Lokalnej Grupy Działania Kraina Dinozaurów i JuraPark Krasiejów.

Lista nagrodzonych laureatów.
Kategoria plastyczna:
1 miejsce: Emilia Miszczyk- SP 3 w Ozimku , Laura Ledwig- PSP w Dylakach
2 miejsce: Oliwia Tiszbierek- SP w Dylakach, Bartosz Pruski- SP nr 3 w Ozimku
3 miejsce: Natalia Olczyk, Weronika Grzybek, Wiktoria Skorek - SP nr 3 w Ozimku

Wyróżnienia: Laura Kulig- SP 3 w Ozimku, Weronika Princ- SP 3 w Ozimku, Szymon Rajman- SP w Szczedrzyku, Adrian Król- PSP w Dylakach, Boguta Felicja- SP 3 w Ozimku, Marcel Markulak- SP nr 3 w Ozimku, Nadia Wita- SP w Szczedrzyku,

Laureatami konkursu wokalnego zostali:
Kategoria I
1 miejsce: Lena Bryja I Marysia Zubrzycka
2 miejsce: Anastazja Szalek i Sara Libera
3 miejsce: Ania Chmura, Paulina Paluszczak, Hanna Sojka

Kategoria II
1 miejsce: Hanna Adamiec
2 miejsce: Maja Grzywacz

Kategoria III
1 miejsce: Celina Berini
2 miejsce: Dawid Bac, Julia Imielska

wyróżnienia: Asia Halupczok, Magdalena Jonczyk, Julia Krawczuk, Amelia Kosiedowska

GRAND PRIX zdobyła Lena Mannsfeld .

Maciej Paluszczak

RELACJA Z IV FESTIWALU TOBIE POLSKO