Przedsięwzięcie to miało na celu kultywację lokalnego dorobku i dziedzictwa kulturowego różnych obszarach tj. sztuki, rękodzieła, kulinariów, tradycji i obyczajów a przede wszystkim muzyki i lokalnego dialektu gwary śląskiej, która jest jeszcze w znacznej mierze używana przez mieszkańców nie tylko naszej gminy ale także na obszarze naszego województwa. Tym Festiwalem chcieliśmy  przybliżyć uroki i atrakcyjność Gminy i dostarczyć, po trudnym okresie izolacji, atrakcji nie tylko mieszkańców naszej gminy ale także całego województwa. Wspólne spędzenie czasu w parku na Wyspie Rehdanz’a dostarczyło mieszkańcom, tym młodym jak i starszym, wiele radości, mogli alternatywnie spędzić czas. Był to Festiwal skierowany dla całych rodzin, które przez ponad cztery godziny mogły w przyjemny sposób obcować z szeroko pojętą kulturą.

Dzięki zaproszonym muzycznym gościom, publiczność się nie nudziła, a dzięki naszym wystawcom, nikt chyba nie wyszedł głodny. Kromka pysznego regionalnego chlebka ze świeżutkim smalcem i skwarkami oraz kiszonym ogórkiem w połączeniu z nutą piosenki biesiadnej wykonanej przez zaproszone gwiazdy, do tego panie w regionalnych strojach, podające pyszne swojskie wypieki, to obraz który chyba zapadnie nam głęboko w pamięci.
Do tego możemy dołożyć zdrowe miody z własnej pasieki, kozie sery własnej produkcji, makarony produkowane z prawdziwych kurzych jaj, oraz herbatę parzoną z zebranych ziół. To tylko niektóre produkty spożywcze naszych regionalnych wystawców. Pojawili się także wystawcy z rękodziełem czyli różnorodne wyroby wikliniarskie oraz twórczość ludowa w postaci malunków na porcelanie.

Główną atrakcją tegorocznego Festiwalu były występy gwiazd czyli Mirka Jędrowskiego z zespołem oraz Janusza Żyłki, który wystąpił z najstarszą podopieczną Stowarzyszenia Akces, Julią Dotą.  Suportem dla naszych gości był występ Zespołu Dziecięcego Akces z repertuarem folkowym, gdzie podczas trzech wejść zaprezentowali utwory z płyty FolkLove jak i kilka nowych wykonań   w aranżacjach  folkowych.

Nie odbyło by się to wszystko gdyby nie nasi darczyńcy i sponsorzy czyli wielkie ukłony i podziękowania dla:
- Marszałka Województwa Opolskiego pana Andrzeja Buły,
- Starosty Opolskiego pana Henryka Lakwy,
- Burmistrza Gminy i Miasta Ozimek pana Mirosława Wieszołek,
A także dziękujemy patronom medialnym:
- TVP 3 Opole,
- Radio Doxa,
- Radio Opole,
- Tygodnik Ziemi Opolskiej,

Za udział w wydarzeniu dziękujemy panu Szymonowi Ogłaza, Członkowi Zarządu Województwa Opolskiego,
Wicestroście Opolskiemu pani Leonardzie Płoszaj oraz Burmistrzowi i Radnym Ozimka , którzy także byli z nami.

Wszystkim wystawcom, a było ich sporo, za to że chcieli się pokazać ze swoimi wyrobami jak również z rękodziełem.
Dziękujemy również tym wszystkim, którzy bezinteresownie zechcieli włączyć się w udział zorganizowania tej imprezy, Sołtys Antoniowa pani Magdalenie Kotuli za udostępnienie Korony Żniwnej oraz Sołtysowi Nowej Schodni panu Leszkowi Jaremko za udostępnienie ławek jak również rodzicom dzieciaków z Zespołu Dziecięcego Akces.

Dla tych, którzy nie mogli być z nami https://www.facebook.com/watch/?v=934082780422527&extid=L6BWtfvbpSLhRqhe

Liczymy że ten Festiwal będzie imprezą cykliczną i że będziemy się spotykać co rok na Wyspie Rehdanz’a.

Foto m.A.c & M.W.

m.A.c

Folk Festiwal – Regionalny Festiwal Dźwięków, Smaków i Tradycji, to pierwsza edycja organizowanego przez Stowarzyszenie Akces takiej imprezy w gminie Ozimek o randze wojewódzkiej.

Impulsem do zorganizowania tegoż Festiwalu, była wydana już jakiś czas temu płyta Stowarzyszenia pod tytułem FolkLove, gdzie młodzi artyści z Dziecięcego Zespołu Akces oraz podopieczni Stowarzyszenia wykonali kilkanaście utworów folkowych, w nowych dziecięcych aranżacjach.

Folk Festiwal w Ozimku z Akcesem.