Po raz piąty spotkały się dzieci pełno i niepełnosprawne, by pod hasłem „Jesteśmy Tacy Sami” przełamać bariery dysfunkcyjne oraz się zintegrować. Dzięki uprzejmości Marszałka Województwa, w tym roku festiwal ten mógł odbyć się na deskach Filharmonii Opolskiej i był skierowany po raz pierwszy do dzieci i młodzieży z całego kraju.

Stowarzyszenie Akces, które było głównym organizatorem imprezy, postarało się, aby nie tylko dzieci pełnosprawne były doceniane. W tym jedynym takim przedsięwzięciu w województwie opolskim prym wiodą osoby z dysfunkcjami. Stają przed nami, aby pokazać, że są tacy sami jak wszyscy dookoła, mają marzenia, żeby wystąpić na scenie, przed publicznością. Ten festiwal im to umożliwia, a nas pełnosprawnych uczy empatii, zrozumienia potrzeb oraz wspierania osób niepełnosprawnych.

Tegoroczna gala odbyła się w cieniu pandemii, dlatego na widowni mogło być zajętych tylko połowa miejsc. Nie mniej jednak publiczność dopisała i bardzo dobrze się bawiła podczas występów.

Festiwal składał się z dwóch części - konkursowej oraz koncertowej z widowiskowymi pokazami świetlnymi, którymi uraczyła nas agencja eventowa Jak z Bajki. Część konkursową, a zarazem festiwal rozpoczął występ Zespołu Dziecięcego Akces w specjalnie przygotowanych na tę okazje strojach, śpiewając „Witajcie w naszej bajce”. Po krótkim wprowadzeniu przez pomysłodawczynię festiwalu, panią Elżbietę Pisulę-Bieniecką, nastąpiła część konkursowa.

Do konkursu przystąpiły cztery wokalistki, a były to Emilia Wiora, która wykonała utwór „Maleńka miłość”, a partnerowała jej Paulina Paluszczak.
Kolejna uczestniczka to Marzena Kotołowska, z którą wystąpiły Lena Bryja i Ania Chmura, a zaśpiewały „Święta to czas niespodzianek”.
 Alicja Musiał wykonała utwór „Ale jazz” wraz z partnerującą jej Julią Dota, a Patrycja Błach zaśpiewała „Po raz pierwszy widzę blask”, gdzie partnerował jej Dawid Bac.

Jurorzy mieli nie lada dylemat. W tym roku były to panie Anna Maczura oraz Anna Wereszczyńska, która ogłaszając werdykt powiedziała - „Dotąd to ja byłam po drugiej stronie i to mnie oceniano, teraz to jest nowe doświadczenie”.

Werdykt jednak musiał zapaść i tak na miejscu drugim ex aequo uplasowały się Marzena Kotołowska i Ala Musiałpierwsze miejsce zajęła Emilia Wiora, a Patrycja Błach wygrała w tym roku Grand Prix. Gratulacje laureatkom składała obecna na gali Leonarda Płoszaj Wicestarosta Opolski, która reprezentowała Samorząd Powiatu Opolskiego, jednego z patronów honorowych wydarzenia.

Patronat nad imprezą objął również Burmistrz Ozimka Mirosław Wieszołek.

Na zakończenie wydarzenia jeszcze raz mogliśmy podziwiać na scenie Zespół Akces, który tym razem wykonał dla wszystkich piosenkę „Wszystkie dzieci nasze są”.

Podziękowania należą się wszystkim tym, bez których ten festiwal nie mógłby się odbyć, są to Fundacja PZU, Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego, Powiat Opolski, Gmina Ozimek, jak i patronom medialnym TVP 3 Opole, Radio Opole, Tygodnik Ziemi Opolskiej, Opowiecie Info.

Podziękowania należą się również oprawie technicznej, bez której nie byłoby transmisji na żywo, jak i filmu oraz wspaniałych zdjęć oraz panom akustykom, dzięki którym wspaniale było wszystko słychać.

Maciej Paluszczak

Foto Łukasz Józwenka, Piotr Wrona, Maciej Paluszczak