22 stycznia 2021

Śpiewanie kolęd w okresie Świąt Bożego Narodzenia wśród rodziny i najbliższych jest zwyczajem stwarzającym magiczną i niepowtarzalną atmosferę niosącą radość. Kolędowanie pozwala na budowanie poczucia wspólnoty oraz jedności, a także niesie za sobą mnóstwo pozytywnych emocji. Wspólne śpiewanie zbliża do siebie ludzi, sprawia, że znika odczucie osamotnienia.

Namiastkę wspólnoty stwarzało co roku Szczyrkowskie Centrum Kultury, organizując konkurs kolęd i pastorałek. Jak już zdążyliśmy się przyzwyczaić że wszystkie wydarzenia kulturalne zostały przeniesione do sieci, tak też w tym roku szczyrkowskie zmagania jurorzy oglądali na ekranie zamiast na scenie.
Odzew był ogromny i przerósł najśmielsze oczekiwania organizatorów. Jurorzy w składzie Paweł Wajdzik, Maria Potoczek, Bogdan Przybyła, Mateusz Kurowski oraz Robert Łaciak przez ponad 9 i pół godziny przeglądali zmagania prawie 170 podmiotów muzycznych z całego kraju . Do konkursu swoją 3 minutową prezentacje zgłosiła młoda wokalistka Akcesu, Paulina Paluszczak, która wykonała utwór Małe Betlejem.
W tym roku postanowiono przyznać 19 równorzędnych nagród, nie podzielonych na miejsca. Paulina, swoim wokalem oraz wdziękiem scenicznym została zauważona i doceniona  jako jedna z trzech solistów oraz jednego zespołu w swojej kategorii klas I-III, tym samym stając się tegoroczną laureatką.
To kolejny mały sukces Stowarzyszenia, które wspiera młodych wokalistów, można by rzec: gdzie Akces na żywo nie może… tam filmik wyśle.

Maciej Paluszczak.

Kolędowanie w Szczyrku z Akcesowym akcentem.