23 stycznia 2021

Co oznacza "gloria"? To pytanie zdaje się być zbyteczne, gdyż wszyscy wiedza, że słowo to jest równoznaczne z chwałą, uwielbieniem, słowami i gestami wielkości, sławy i godności jakiejś osoby: wobec Boga, Jego potęgi i dobroci odczuwamy potrzebę wyrażenia naszego podziwu, oddając Mu nasz honor i wznosząc przed Nim nasze entuzjastyczne uwielbienie.

Dlaczego właśnie wspominam to słowo ? Ponieważ będziemy je mile wspominać dzięki konkursom, które odbyły w się w sobotę 23 stycznia.
„Gloria – VIII Ogólnopolski Konkurs Kolęd i Pastorałek” organizowany przez MDK Kielce zgromadził w tym roku ponad 400 uczestników z całej Polski.
Z uwagi na pandemię jury obradowało zdalnie oceniając nadesłane prace uczestników. Wśród zgłoszeń zakwalifikowanych do konkursu w kategorii  II 7-9 lat znalazła się młoda wokalistka  Akcesu Ania Chmura, która wykonała „Pastorałkę od serca do ucha”. Ania w swojej licznej kategorii ponad 90 uczestników zdobyła uznanie jurorów i została laureatką wyróżnienia. Wyróżnienie również otrzymała jedna z najmłodszych przedstawicielek, już prawie członkini Zespołu Dziecięcego Akces, Antonina Joszko, która wystąpiła w kategorii dzieci do 6 lat.

Małym sukcesem dla Ani zakończył się także sobotni XII Festiwal Kolęd i Pastorałek organizowany przez Samorządowy Ośrodek Kultury w Komprachcicach.
Na 152 zgłoszenia do konkursu, młoda wokalistka w swojej kategorii także zdobyła wyróżnienie.

Kolejnym koncertem laureatów, w którym wystąpili podopieczni Stowarzyszenia, był jubileuszowy XX Przegląd Kolęd i Pastorałek organizowany przez Brzeskie Centrum Kultury. Do udziału w przeglądzie zakwalifikowano 72 podmioty wykonawcze z całej Polski. Jury w składzie Marek Kudra , dyrygent, założyciel Książęcej Orkiestry Symfonicznej w Brzegu, Monika Kudra, nauczyciel w Państwowej szkole Muzycznej w Brzegu oraz ks. Piotr Nowicki , muzyk, kompozytor , pedagog, proboszcz parafii p.w.  Piotra i Pawła w Namysłowie wyłoniło laureatów przeglądu, którzy wystąpili podczas koncertu na antenie Radia z Pasją.  Podczas tegoż koncertu został ogłoszony werdykt i tym samym podopieczni Stowarzyszenia mogli cieszyć się z zajętych miejsc.  Zespół Akces I z kolędą „Przybieżeli do Betlejem” zdobył wyróżnienie, Dawid Bac w swojej II kategorii zdobył II miejsce śpiewając „Bardzo cichą noc”, natomiast Julia Dota w swojej III kategorii otrzymała I miejsce wykonując cover utworu  „Gloria” z repertuaru TGD w aranżacji Arka Kondrowskiego.
Gratulujemy laureatom oraz organizatorom tak wspaniałych koncertów, które w dobie pandemii nie są łatwymi przedsięwzięciami.

Maciej Paluszczak.

Ogólnopolskie sukcesy Akcesu w kolędowaniu.